Makale WordPress ile Google Adsense Hesabı Nasıl Alınır?

humuslu

XFD Üyesi
XFD Üyesi
Katılım
14 Şub 2018
Mesajlar
11
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Yaş
34
Web sitesi
forum.avgulbeyhansaylag.com

İtibar:

Merhaba, değerli xenforodestek.net takipçileri. Çoğu webmaster, yapmış olduğu siteden para kazanmak ister. Hepimizin de malumudur ki, Google Adsense diğer tüm reklam partnerlerinden daha fazla kazandırmaktadır. Google adsense bu yüzden çok tercih edilmektedir.

Fakat karşımıza bu noktada büyük bir problem çıkıyor. Çoğu webmaster google adsense hesabı için başvuruyor olsa da, başvurusunun kabul edilmemesinden yakınıyor. Bugün ben size nasıl adsense hesabını alacağınızı dilimin döndüğünce ve tecrübelerimle anlatmaya çalışacağım.

Makalemde, adsense ile ilgili, youtube kullanın, blogger kullanın vs.. kullanın şeklinde bir anlatımım olmayacak. Ayrıca yine başvurunun basamaklarını size anlatmayacağım.

Bu yazım, başvuru basamaklarını bilen ve defalarca başvurmasına rağmen, başvurusu kabul edilmeyenler içindir.

Nasıl bir adsense hesabına sahip olabilirim? Adsense başvurum nasıl kabul edilir? gibi sorulara cevap arıyorsanız, öncelikle kendinize sormanız gereken sorular şunlardır: Ben insanlığa gerçekten nasıl faydalı olabilirim? Gerçekten nasıl bir faydalı içerik üretebilirim? Bunu nasıl özgün bir şekilde yapabilirim?

FAYDACILIK
Yukarıdaki sorulardan da anlayacağınız üzere, aslında para kazanmak, web sitesini kurmadan önce başlıyor. Bir web sitesini kurarken ilk amacınız insanlığa faydalı bir site kurmak olmalıdır. Para kazanma kısmı bu aşamadan sonra zaten gerçekleşecektir. Bu noktada sizlere tavsiyem, mutlaka iyi bildiğiniz bir konuda bu işe başlayın. Ayrıca bu konunun bir hobiniz olması da gerekiyor. Çünkü ileride içerik ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Peki siz gerçekten insanlığa faydalı bir site kurmak istediniz fakat bu işin bir de teorik ya da seo kısmı var burada ne yapmak gerekiyor?

İÇERİK
İçeriğinizi özgün tutmanız gerekiyor. Bakın burası çok önemli! İçerikten anlayacağınız 100 kelimelik 250 kelimelik 500 kelimelik ısmarlama makaleler değil. Bu şekilde para kazanan yok mu? Tabi ki var. Ama ben size kalıcı bir şeyler göstermek istiyorum. Özgün içerik demek hiç bir yerde olmayan içerik demek te değildir. Bu ikisinin ayrımı yapalım. Peki özgün içerik ne demek? Kullanıcıya, istediği bilgiyi tam manasıyla sunmak demektir. Mesela bir kahvaltı salonuna gittiniz. Garson geldi ve size “Buyrun beyefendi, ne alırdınız?” “Lütfen bana …. ve tulum peyniri getirin ( )” cevabını verdiniz. Garson size başka bir peynir türü getirse alır mısınız? Halbuki siz tulum peyniri istemiştiniz. İşte bu noktada kullanıcılara tam istediklerini sunmanız gerekiyor. Bu konuda insanların aklına çok takılan bir örnekleme yapalım.

Video sitem var, adsense hesabı alabilir miyim? Evet tabi ki alabilirsiniz. Videoları kendinizin yüklemesine gerek yok. Sitenizin kategorisine göre videoları kullanıcılara “kategorize edilmiş şekilde” sunabiliyorsanız hiç bir sıkıntı yok. Mesela bir komik videolar siteniz var ise video yayınlayan platformlardan videoları çekebilir ve siteniz de özgün bir içerik ile yani açıklamalarını özgün bir şekilde yayınlayarak bir adsense hesabı alabilirsiniz.

Özgünlükte devam edecek olursak, siteniz de bulunan görsellerin de özgün olması gerekiyor. Yalnız, internetten bir resim indireyim, bunun boyutunu değiştireyim, üstüne yazı yazdırayım tekrar yükleyeyim şeklinde yapay özgünlükten bahsetmiyorum. Paint bile kullansanız, kullanacağınız görseli siz oluşturun. Sanal aleme büyük bir katkınız olacaktır ve bunun karşılığını adsenseye kabul edilmek ile alacaksınız.

İçeriğinizin dili çok iyi olmalı. Dil bilgisine çok önem vermeniz gerekiyor. Noktalama işaretlerini yerli yerinde kullanmanız gerekiyor. Çünkü kullandığınız dil, sizin kalitenizi gösterecektir.

İçerik konusunda konuşulacak çok şey olabilir fakat ben en çatı kavramlardan bahsetmek istedim. Son olarak içerikten kastınız mutlaka kelime bazında olmamalı. Unutmayın yazının içerik olduğu gibi, video ve resimler de birer içeriktir. İçerikten her zaman yazıyı anlamayınız.

TASARIM
İçeriğinizi halletiniz peki tasarımınız nasıl olmalı? Piyasada bir çok wordpress teması bulunmaktadır. Bunlardan bazıları adsense wordpress teması şeklinde webmasterlara sunuluyor fakat benim ilk önceliğim faydacılık olduğu için, bu tür temaları önermiyorum.

Sitenizin içeriği ne ile alakalı ise, ona göre bir tema bulmanız gerekiyor. Fakat yine de bazı kurallardan bahsedecek olursak:

  1. Ziyaretçileri reklamlara değil, içeriğe odaklayan, içeriği gizleyen değil, ön plana çıkaran temaları tercih edin.
  2. İçeriğinizi ziyaretçilere anlayabileceği şekilde sunabilen, fontları düzgün bir tema kullanın.
  3. Mümkünse tam bir css ve html5 ile tasarlanan bir tema kullanın.
  4. Hiç bir kodlama hatası olmayan bir tema kullanın.
  5. FULL WIDTH (Tam ekran) tema KULLANMAYIN.
  6. İçeriğiniz hangi dilde ise mutlaka temanızı da o dilde kullanın. Mesela Türkçe bir siteniz var ise, temanızın tüm bölümlerinin mutlaka Türkçe olması gerekiyor. Yorum yazma kısımları dahil, çok atlanan bir nokta olduğu için vurgulamak istedim.
Yukarıdaki maddelere ek olarak, hazır olarak aldığınız bir temayı mutlaka özgünleştirin. Editleyin, eklemeler çıkarmalar yapın, görsellerle zenginleştirin.

SONUÇ
Konuyu özetleyecek olursak, hem içerik yönünden, hem tasarım yönünden özgün olmanız gerekiyor. Ayrıca içeriğinizin insanlara faydalı olması gerekiyor. Tüm bu yukarıda söylenenleri yaptıysanız, bir adsense hesabınızın olmaması mümkün değil.

Sorularınız için mutlaka mail adresinizi de yorum kısmında bırakın.
 
Üst Alt